top of page

O nas

Klasa I.jpg

„Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.“ — 

             Maria Skłodowska-Curie
 

Informacje Ogólne

Zajęcia w naszej szkole prowadzone są dla dzieci w kilku grupach wiekowych. Plan lekcji jest dopasowany do wieku ucznia oraz poziomu znajomości języka polskiego. Grono pedagogiczne dokłada wszelkich starań, aby podtrzymać i rozwijać znajomość polskiego języka, tradycji i kultury. Zajęcia są prowadzone w pomieszczeniach przy Kościele St. Ignatius w Tarpon Springs. Rok szkolny rozpoczyna się w połowie sierpnia, a kończy w połowie maja. Zajęcia odbywają się w każdą sobotę od 10:00 do 13:00Lekcje religii odbywają się od godziny 09:00 do 10:00. Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej trwa dwa lata.

Podział klas oraz zajęcia pozalekcyjne

Podział na klas jest umowny i mogą następować zmiany w zależności od umiejętności językowych dzieci,
wieku uczniów, oraz dostępności sal do prowadzenia zajęć dla danej grupy wiekowej.
Naszym celem jest wspieranie rozwoju języka polskiego oraz tradycji i kultury polskiej. Umacniamy w uczniach poczucie więzi z  Polską oraz rozbudzamy w nich chęć porozumiewania się w języku polskim. Jednocześnie wspieramy naszym wkładem i występami lokalną społeczność z St. Ignatious Catholic Church oraz organizacje polonijne działające na naszym terenie.


W oddziałach najmłodszych głównym celem jest doskonalenie sprawności językowej poprzez naukę powiązaną z zabawą Najbardziej nieśmiałe maluchy szybko nabierają odwagi i bardzo chętnie biorą udział w zabawie. Tym sposobem wprowadzane są w świat polskiego alfabetu, literatury, piosenek i tradycji związanych z Polską.


W klasach I - III lekcje obejmują elementarną naukę czytania i pisania, oraz ćwiczenia wdrażające dzieci do wypowiadania swoich myśli pełnymi zdaniami. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym nie poznają gramatyki za pomocą sformalizowanych reguł. Opanowują ją w sposób pośredni, niesystemowy rozwijając poszczególne sprawności językowe i imitując gotowe przykłady wypowiedzi. Poprzez różnorodne metody nauczania rozbudzane jest w dzieciach uczucie radości i satysfakcji z nauki języka polskiego.


W klasach IV - V uczniowie doskonalą swoje umiejętności w posługiwaniu się językiem polskim, umiejętność pisania, czytania, wzbogacają swój zasób słownictwa, przyswajają i utrwalają reguły ortograficzne i wiadomości z zakresu gramatyki. Wprowadzona też jest historia Polski.


W klasach VI – VIII doskonalone są umiejętności płynnego czytania, swobodnego wypowiadania się i
poprawnego pisania. Utrwalane są również wiadomości gramatyczno-ortograficzne. Uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu historii i geografii Polski, pracują nad wielozdaniowymi wypowiedziami w mowie i piśmie, oraz nad kompleksowym czytaniem ze zrozumieniem. Jest to okres wytężonej pracy, która przyczynia się do rozbudzenia wśród wychowanków miłości do ojczystego kraju.


Oprócz programu, obejmującego nauczanie języka polskiego, historii i geografii Polski, szkoła oferuje
szereg zajęć pozalekcyjnych. Te zajęcia to: nauka tańców narodowych, polski jako drugi język, oraz przygotowanie do egzaminu Lote.

Nasza szkoła oferuje zajęcia z religii w dwóch grupach wiekowych. Oferujemy przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej w języku polskim. Wedle regulaminu diecezjalnego przygotowanie trwa dwa lata.

 Historia Naszej Szkoły 

Myśl o stworzeniu szkoły podsunęła pani Agnieszka Bąk - jedna z mam mających w tym czasie dzieci w wieku przedszkolnym. Resztę starań w tym kierunku poczyniła pani Wanda Orzeł – długoletnia Dyrektor Szkoły, bardzo oddana sprawie nauczania.

Sponsorem, który udzielił powstającej szkole finansowego wsparcia był Klub Polonia, Inc., St. Petersburg. Prezesowi i Zarządowi byliśmy i jesteśmy bardzo wdzięczni. Zajęcia rozpoczęły się 15 lutego 1993. Na początku nie mieliśmy własnego lokalu, stąd zajęcia odbywały się w różnych lokalizacjach. Kres szkolnej tułaczce położyła zgoda proboszcza parafii St. Ignatius of Antioch Roman Catholic Church w Tarpon Springs, Msgr. Joseph A. Pellegrino na korzystanie z klas w parafialnej szkole. Pierwszym dyrektorem szkoły w St. Ignatius został Pan Jarosław Szwejkowski.Tutaj, już od prawie trzydziestu lat odbywają się zajęcia w bardzo dobrych warunkach lokalowych i w miłej atmosferze. Uczniowie naszej szkoły od początku powstania szkoły uświetniali swoimi występami imprezy polonijne takie jak: Cud Nad Wislą, Dzień Niepodległości, Dożynki, Wieczór Kolęd, Jasełka i Dzień Matki. Ogromne poświęcenie i praca kolejnych dyrektorów, nauczycieli, rodziców i wolontariuszy zawsze otwierała naszą szkołę na spolecznośc polonijną i nie tylko. W ciągu ostatnich trzech lat szkoła została usprawniona administracyjnie od strony dokumentacji i współpracy z różnymi organizacjami, również poza Florydą.

Udało się pozyskać wielu nowych sponsorów szkoły, którzy są nieocenionym wsparciem i pomocą w utrzymaniu szkoły. Wszyscy wiemy jakim ogromnym skarbem jest działalność Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego pod kierownictwem księdza Andrzeja Gorczycy i możliwość uczestnictwa we Mszy Św. w języku polskim. Staramy się jak najczęściej uczestniczyć w życiu parafii i podtrzymywać polskie tradycje religijne. Od 2022 roku nowym proboszczem parafii St. Ignatius został Fr. Bill Swengros, który bardzo zabiega o współpracę i zaangażowanie naszej szkoły w życie parafialne. 

Co roku nasza szkoła jest częścią parafialnego pikniku, na którym nasze mamy serwują polskie wypieki, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci i młodzież związani z naszą szkołą są również częścią grup w St. Ignatius, takich jak EDGE czy Life Teen. W naszej parafii co roku odbywa sie wielkanocne święcenie pokarmów, które gromadzi wielu Polaków. Również z inicjatywy proboszcza możemy uczcić Matkę Bożą Czestochowską i rozpoczynać nowy rok szkolny Mszą Św. w języku polskim i angielskim. Zawarte w polskiej szkole przyjaźnie nie kończą się wraz z sobotnimi zajęciami. Rodzice wraz ze swoimi pociechami spotykają się na przyjęciach urodzinowych, wspólnie organizowanych piknikach i innych uroczystościach. 2023 roku nasza szkoła obchodzila  Jubileusz 30-lecia. Pod przewodnictwem pani Anety Budzinski, współpraca wielu altruistycznych, utalentowanych i zaangażowanych osób przyniosła oczekiwane rezultaty oraz dała satysfakcję i radość ze wspólnego tworzenia. A było przepięknie!

Wspólnie mogliśmy świętować, wspominać z nostalgią to, co było, spojrzeć na szkołę współczesną i radośnie dziękować za 30 lat istnienia. 

Na widowni nie zabrakło nikogo, kto w jakikolwiek sposób nie zetknął się ze szkołą w ciągu 30 lat jej istnienia. Nie zabrakło przede wszystkim jej absolwentów, obecnych uczniów i rodziców, aktualnych i byłych nauczycieli i dyrektorów szkoły. Dla gości, nasi uczniowie pod kierownictwem Pani Lidii Wisz przygotowali piękną część artystyczną "Szkolny Teelexpress". Publiczność skłonili nie tylko do oklasków, ale i wzruszeń.

Przemówienia Pani Dyrektor Adrianny Gierlak oraz zaproszonych gości honorowych : konsula Rzeczypospolitej Polskiej Pana Mikołaja Rychlika, przedstawiciela Wojska Polskiego kmdr. por. Huberta Mroza, przedstawicieli Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Pani Wioletty Jasińskiej oraz Pani Renaty Ochockiej uzmysłowiły zgromadzonym, jak ważna jest historia i tradycja, oraz jej pielęgnowanie. Pod adresem dyrekcji szkoły, nauczycieli i uczniów popłynęła moc życzeń i gratulacji. Był też oczywiście pyszny obiad, jubileuszowy tort, pamiątkowe zdjęcia i zabawa taneczna. Zapraszamy do obejrzenia skrótu z tych pięknych wydarzeń. 30 lat

Kontynuujemy nasze piękne tradycje i rozwijamy się z każdym kolejnym rokiem!

Maria Skłodowska-Curie (1867 - 1934)

Patronka naszej szkoły Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) -to wielka polska uczona, która była
pierwszą kobietą uhonorowaną Nagrodą Nobla i pierwszą dwukrotną noblistką w historii. Skłodowska-Curie była też pierwszą kobietą z tytułem profesorskim na paryskiej Sorbonie.


Odkrycia, jakich dokonała stały się niezwykle ważne dla rozwoju naszej wiedzy o strukturze atomu. Były one początkiem narodzin nowej i niezwykle ważnej dziedziny nauki – promieniotwórczości. Odkrycie promieniotwórczości obaliło XIX-wieczne przekonanie o niezmienności pierwiastka chemicznego.


Maria Skłodowska-Curie jest wymieniana w niezliczonych rankingach jako jeden z najbardziej wpływowych naukowców wszech czasów. Wierzyła, że spuścizna naukowa jest dobrem wspólnym. Promowała użycie promieni rentgenowskich do prześwietlania rannych żołnierzy w czasie I wojny światowej. Opracowała specjalne samochody radiologiczne, znane jako “petites Curies”, które
umożliwiały chirurgom szybkie przeprowadzenie badania i podjęcie działań ratujących życie. Wraz z mężem odkryła, że rad niszczy chore komórki szybciej niż zdrowe i promieniowanie może być stosowane w leczeniu guzów. Jej dorobek do dziś stanowi przedmiot prac badawczych, a nazwisko jest rozpoznawalne na całym świecie.

Screen Shot 2022-10-18 at 12.51.24 PM.png

Dyrektorzy 1993-2025

1. Wanda Orzeł

2. Jarosław Szwejkowski

3. Małgorzata Bacewicz

4. Barbara Wołosik

5. Beata Blaziak

6. Anna Trzeciak

7. Jolanta Bielowicz

8. Elżbieta Leśniak

9. Aneta Budzinski

10. Adrianna Gierlak

Wicedyrektorzy 1993-2025

1. Dorota Szewczyk

2. Dorota Mazurek

3. Lidia Wisz

4. Ewa Kadelski

5. Wioletta Tomasik

6. Iwona Szumski

7. Ewelina Martin

Nauczyciele 1993-2025

1. Jarosław Szwejkowski

2. Małgorzata Bacewicz

3. Katarzyna Guzińska- Ostrowski

4. Alicja Grzechowiak

5. Joanna Humienny

6. Barbara Wołosik

7. Lucyna Bil

8. Maria Boac

9. Beata Blaziak

10. Dorota Szewczyk

11. Danuta Marzec

12. Katarzyna Sieńko

13. Lidia Wisz

14. Ks. Jacek Golbiak

15. Dorota Mazurek

16. Iwona Mazur

17. Violetta Nowacka

18. Iwona Zydron- Wojakiewicz

19. Monika Krol

20. Dominika Heyduk

21. Urszula Firlejczyk

22. Anna Trzeciak

23. Violetta Marchante

24. Magdalena Grabowski

25.Bozena Helt

26. Jolanta Bielowicz

27. Andrzej Bielowicz

28. Wiesława Sut

29. Magdalena Sikora-Babiarz

30. Elzbieta Leśniak

31. Marta Augustyn

32. Agata Kropniewnicki

33. Renata Baszak

34. Fryderyk Koziak

35. Ks.Prałat dr. Janusz Burzawa

36. Anna David

37. Renata Karbowska

38. Barbara Szatan

39. Iwona Szumski

40. Jolanta Graca

41. Kinga McKenzie

42. Anna Mirska

43. Aneta Budzinski

44. Adrianna Gierlak

45. Maria Powroźnik

46. Barbara Zglejc

47. Ewelina Rawska

48. Ewa Kadelski

49. Aleksandra Rydzikowska

50. Wioletta Tomasik

51. Agnieszka Fisher

52. Katarzyna Wąsiolek

53. Ks.dr Andrzej Gorczyca

54.Beata Gancarz

55. Ewelina Martin

bottom of page